MFC-J6960DW INKvestment Color AIO Printer, Copy/Fax/Print/Scan
BRTMFCJ6960DW
Item Code: BRTMFCJ6960DW
Manufacturer BROTHER INTL. CORP.
Description
Ink Big! The MFC-J6960DW Business INKvestment Tank Color Inkjet All-in-One Color Printer comes loaded with up to one year of ink in-box. It delivers fast print, scan, copy and fax functions up to 11" x 17" (ledger) size. Producing vibrant, colors that make your pictures pop and your text stand out, delivering professional-looking prints from work or home. Powered by Brother MAXIDRIVE Inkjet Technology, delivering Brother's fastest INKVestment Tank printers ever! Work where you want when you want with multiple connection options, plus advanced triple layer security to help safeguard sensitive documents while printing. Machine Functions: Copy; Fax; Print; Scan; Printing Type: Inkjet; Maximum Print Speed (Black): 31 ppm; Maximum Print Speed (Color): 30 ppm.
Made In
PH
UNSPSC Code
Weight
62.4lb
Height
19.8in
Width
22.7in
Length
26.8in
Accepts Paper Size
Up to 11"x 17"
Auto Document Feed/Sheets
50
Auto Duplexing Functions
Yes
B&W or Color Output
Color
Brand
Brother
Category
Copier/Fax/Multifunction Machines
Compliance Standards
Energy Star Rated
Connector/port/interface
Ethernet; USB; Wi-Fi Direct
Copying Speed (Black)
25 ipm
Copying Speed (Color)
16 ipm
Depth
22.7"
Duplex Printing
Automatic
Fax Memory (Pages)
150
Fax Transmission Speed
33.6 kb/s
First Page Out
4.4 s
For Use With
Brother LC506 Ink Cartridges
Global Product Type
Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines
Height
19.8"
Individual Ink Cartridges
Yes
LCD Display (Yes/No)
LCD Display Format
3.5" Color Touchscreen
Machine Functions
Copy; Fax; Print; Scan
Maximum Copies
999
Maximum Copy Size (W x H)
11 x 17
Maximum Memory
512 MB
Maximum Paper Size
11 x 17
Maximum Print Speed (Black)
31 ppm
Maximum Print Speed (Color)
30 ppm
Model Name/Number
MFC-J6960DW Business INKvestment Tank Color Inkjet AIO
Monthly Duty Cycle (Pages)
35,000
Network Capable
Network Ready
Network Types
10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11 a/b/g/n Wireless
Operating System Compatibility
Linux®; Mac® OS 13,14,15,26x; Windows® 10,11, Server 2016, Server 2019, Server 2022, Server 2025
Package Includes
Paper Input
(2) 250-Sheet Paper Trays; 100-Sheet Multipurpose Tray
Paper Input Capacity (Sheets)
250
PC Free Printing
Post-Consumer Recycled Content Percent
0%
Pre-Consumer Recycled Content Percent
0%
Print Resolution (Black) (Width x Height)
1200 x 4800 dpi
Print Resolution (Color) (Width x Height)
1200 x 4800 dpi
Printing Type
Inkjet
Processor Speed
960 MHz
Product Biodegradability Indicator
N
Product Compostability Indicator
N
Reduction/Enlargement Range [Max]
400%
Reduction/Enlargement Range [Min]
25%
Scan Resolution (Width x Height)
Standard Memory
512 MB
Total Recycled Content Percent
0%
Weight
62.4 lbs
Width
26.8"
Wireless Printing
Zoom Increments
1%
Compare
BRTMFCJ6960DW
Item Code: BRTMFCJ6960DW
Description
Made In
PH
UNSPSC Code
62.4lb
19.8in
22.7in
Length
26.8in
Accepts Paper Size
Up to 11"x 17"
Auto Document Feed/Sheets
50
Auto Duplexing Functions
B&W or Color Output
Color
Brand
Brother
Category
Compliance Standards
Energy Star Rated
Connector/port/interface
Ethernet; USB; Wi-Fi Direct
Copying Speed (Black)
25 ipm
Copying Speed (Color)
16 ipm
Depth
22.7"
Duplex Printing
Automatic
Fax Memory (Pages)
150
Fax Transmission Speed
33.6 kb/s
First Page Out
4.4 s
For Use With
Brother LC506 Ink Cartridges
Global Product Type
19.8"
Individual Ink Cartridges
LCD Display (Yes/No)
LCD Display Format
3.5" Color Touchscreen
Machine Functions
Copy; Fax; Print; Scan
Maximum Copies
999
Maximum Copy Size (W x H)
Maximum Memory
Maximum Paper Size
Maximum Print Speed (Black)
31 ppm
Maximum Print Speed (Color)
30 ppm
Model Name/Number
Monthly Duty Cycle (Pages)
Network Capable
Network Ready
Network Types
Operating System Compatibility
Package Includes
Paper Input
Paper Input Capacity (Sheets)
250
PC Free Printing
0%
0%
Printing Type
Inkjet
Processor Speed
960 MHz
400%
25%
Standard Memory
Total Recycled Content Percent
0%
62.4 lbs
26.8"
Wireless Printing
Zoom Increments
1%