P-touch PTP710BT Direct Thermal Printer - Monochrome - Handheld - Label Print - USB - Bluetooth - 0.71" Print Width - 0.79 in/s Mono - 180 dpi - 0.24" , 0.35" , 0.47" , 0.71" , 0.94" , 0.14" Width - 19.68" Label Length
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
Item Code: BRTPTP710BT
Manufacturer Brother Industries, Ltd
Description
The P-touch CUBE Plus label maker features Bluetooth wireless technology that allows you to wirelessly print labels up to 24mm (~1 inch) wide from your smartphone, tablet or laptop. The USB cable provided also lets you print from a desktop. The P-touch CUBE Plus works with P-touch Editor software, allowing you to quickly create labels from your PC. P-touch CUBE Plus also works with the FREE Brother iPrint&Label app (Wireless connection required) and P-touch Design&Print2 app (Wireless connection required) from your mobile devices so you can print labels your way. P-touch Design&Print2 (Wireless connection required) app Share Label template lets you quickly and easily create custom QR codes for unique, personalized messaging on your labels. Select from a wide assortment of pre-designed home and home office templates along with new templates created for retail store and crafting businesses to help make your products stand out. Its sleek, stylish design makes it an attractive addition to your retail store, crafting business, home or office.
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
2.64lb
Height
3.8in
Width
9.3in
Length
12in
Bluetooth
Yes
Brand
P-touch
Brand Name
P-touch
Cables Included
USB
Category
Label Printers / Labelers
Country of Origin
China
Depth
2.6"
Form Factor
Handheld
Height
5"
Manufacturer
Brother Industries, Ltd
Manufacturer Part Number
PTP710BT
Manufacturer Website Address
http://www.brother-usa.com
Maximum Label Length
19.68"
Maximum Mono Print Speed
0.79 in/s
Maximum Mono Print Speed (ips)
0.79 in/s
Maximum Print Resolution (dpi)
180
Maximum Print Width
0.71"
Media Type
Label
Media Width
0.24"
Package Contents
  • P-touch PTP710BT Direct Thermal Printer
  • USB Cable
  • UGs
Packaged Quantity
1 each
Platform Supported
PC
Power Source
Battery
Print Color Capability
Monochrome
Print Technology
Direct Thermal
Product Model
PTP710BT
Product Name
P-touch PTP710BT, Direct Thermal Printer, Mono, Bluetooth/USB, USB, Bluetooth
Product Type
Direct Thermal Printer
Recommended Use
Label Print
USB
Yes
Weight (approximate)
1.48 lb
Width
5"
Wireless Print Technology
Brother iPrint&Label
Compare
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
BRTPTP710BT BRTPTP710BT
Item Code: BRTPTP710BT
Description
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
2.64lb
3.8in
9.3in
Length
12in
Bluetooth
Brand
Brand Name
Cables Included
Category
Label Printers / Labelers
Country of Origin
China
Depth
2.6"
Form Factor
Handheld
5"
Manufacturer
Brother Industries, Ltd
Manufacturer Part Number
PTP710BT
Manufacturer Website Address
http://www.brother-usa.com
Maximum Label Length
19.68"
Maximum Mono Print Speed
0.79 in/s
Maximum Mono Print Speed (ips)
0.79 in/s
Maximum Print Resolution (dpi)
180
Maximum Print Width
0.71"
Media Type
Label
Media Width
0.24"
Package Contents
  • USB Cable
  • UGs
Packaged Quantity
1 each
Platform Supported
PC
Power Source
Battery
Print Color Capability
Monochrome
Print Technology
Direct Thermal
Product Model
PTP710BT
Product Name
Product Type
Direct Thermal Printer
Recommended Use
Label Print
Weight (approximate)
1.48 lb
5"